شهر توریستی سرعین
.
انتخاب رنگ آبی انتخاب رنگ سبز انتخاب رنگ قرمز انتخاب رنگ نارنجی
خوراک آر اس اس
خوراک آر اس اس

 

 

مسابقه سفره هفت سین
موضوعات کاربردی موضوعات کاربردي
نمایش نتایج: از شماره 1 تا 1 , از مجموع 1

موضوع: شهر توریستی سرعین

 1. Top | #1

  نوشته ها
  2,753
  تاریخ عضویت
  Jun 2010
  میانگین پست در روز
  1.96
  تیم فوتبال محبوب
   
  مدل گوشی
   
  امتیاز
  61,564
  سپاس ها
  7,525
  سپاس شده 7,932 در 2,509 پست
  داریک
  0
  61,564 امتیاز ، سطح 100
  61,564 امتیاز ، سطح 100
  0% کامل شده
  امتیاز لازم برای سطع بعدی 0
  0% کامل شده امتیاز لازم برای سطع بعدی 0
  9.0% فعالیت
  9.0% فعالیت

  پیش فرض شهر توریستی سرعین

  شهر توريستي سرعين در 25 كيلومتري جنوب غربي اردبيل و در جنوب شرقي دامنه كوه سبلان واقع شده است.
  این شهر که به شهر چشمه های جوشان معروف است دارای چشمه های آبگرم متعددی است. این روستاها از لحاظ تاریخی وجغرافیایی از روستاهای بسیار قدیم هستند. روستاهای کهریز یا گازوران که با نام گازیر معروف است درچندین تاریخ معتبری هم چون معجم البلدان و در تاریخ جهانگشای نادری از آن یاد شده است آثار تاریخی روستای کردده و دیگر روستاهای یاد شده سنگ قبرهای تاریخی نوشته به خطهای گوناگون چشم بیننده را در حیرت می گذارد. ساختمان امام زاده کنزق یا کنزه ک ومسجد قدیمی علیداشی وقصر بزرگ وریناب وهزاران آثار باستانی این مناطق در وقوع زلزله اخیر به کلی ویران و از بین رفته است .

  سرعين در فرهنگ لغت فارسي به معني سرچشمه مي‌باشد. در ادوار گذشته از اين منطقه به نامهاي ساري‌قيه، سارقين، سرائين،سرقين ياد شده است.
  گذشتة سرعين سرعين و مناطق حوالي آن به سبب موقعيت جغرافيايي و ويژگيهاي طبيعي و اقليمي آن همواره مورد توجه انسانها و حكام ادوار گذشته بوده است. تاريخ اين منطقه جدا از تاريخ آذربايجان بخصوص اردبيل نمي‌باشد. با توجه به ناميده شدن قسمتي از آذربايجان بخصوص شرق آن به نام زيكرتو (سنگ‌كن) و ساگارتي (ساكنان سرزمين غارهاي سنگي) در دورة مادها و هخامنشي در هزاره اول قبل از ميلاد با توجه به انبوه دهكده‌ها و معابد و منازل زيرزميني كنده شده در دل صخره‌ها و تپه‌هاي باقيمانده از آن دوران بيانگر اين است كه اين منطقه بخش وسيعي از سرزمين زيكرتو يا ساگارتي اشاره شده در سنگ نوشته ‌و كتيبه‌هاي دوران هخامنشي و آثار مورخين مي‌باشد.
  در دوره ساسانيان نيز آذربايجان دوكرسي به بنام اردبيل و گنزق داشته است. مردمان آن زمان بر اساس اعتقادات خود معابد و آتشكده‌هائي در مناطق مورد توجه خود مي‌ساختند. معابد آناهيتا و آتشكده آذر فريق باقيمانده از آن دوران نشان دهنده اهميت اين منطقه در نزد آنها ميباشد، به طوري كه معبد آناهيتا ساليان سال محل عبادت و رياضت مغ‌ها و موبدان زرتشتي بوده است و اين معبد و حوالي آن به نام ساري‌قيه ييلاق و آسايشگاه تابستاني حكام ساساني بوده است.
  بعد از هجوم اعراب به آذربايجان و سقوط امپراتوري ساساني ساري‌قيه و اهميت معابد و آتشكده‌هاي آن رفته رفته در اذهان مردم كم‌رنگ‌تر شده، هر چند مقاومتهائي از طرف مردم حوالي سبلان در مقابل اعراب صورت گرفته كه يكي از آنها بابك خرمدين كه در طول 22 سال مبارزه با اعراب قسمتهاي زيادي از آذربايجان بخصوص حوالي سبلان را از تعرض اعراب مصون نگاه داشت.
  بقاياي آثار مربوط به دوره‌هاي سلجوقي، ايلخاني، قراقويونلوها، ‌و آق‌قويونلوها نشانه‌هائي از آن حكومتها بر اين سرزمين مي‌باشد. اما سرعين و حوالي آن از مناطق مورد توجه خاندان صفوي بوده است. احداث بناها و آرامگاهي بر روي قبور امامزاده‌ها و چله‌خانه گنزق، اراضي وقفي روستاهاي گنزق و ويند كلخوران نشان از اهميت اين منطقه در نزد آن خاندان بوده است.
  درتاريخ معجم البلدان نيز از اطراف اردبيل و سبلان از آبگرمها گرفته تا دره‌اي به نام ساري‌دره در شمال ساري قيه (سرعين كنوني) يادشده است. در دوره‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌اي از تاريخ ساري‌قيه و معبد آن به دليل قرار گرفتن در مسير جاده ابريشم (ايپك يولي) مورد استفاده سارقين و راهزنان جهت اختفاء و انبار مواد غذائي و غنائم مورد استفاده قرارمي‌گرفته است تا اينكه اين دسته، به دست افراد نادر شاه گرفتار شده و از بين برده ميشوند. در ايندوره«سارقين» به «سرقين» تغيير نام يافته و به همين اسم در اسناد و مدارك و منابع از آن ياد شده است.
  تا نيم قرن اخير سرقين (سرعين) به صورت دهي از توابع روستاي اردي‌موسي بوده است. بعد از دهة دوم تاريخ معاصر به خاطر وجود آبگرمهاي معدني مورد توجه قرار گرفته و نام سرقين به سرعين تبديل مي‌شود. در اين دوره سرعين به صورت دهي توسط كدخدا كه بر طبق استشهاد محلي و با نظارت ژاندارمري انتخاب شده و به تاييد فرمانداري اردبيل مي‌رسید، اداره مي‌شده است.
  شروع حياط شهري سرعين از اواخر دهة چهل با انتخاب شهردار و احداث خيابانها و مسافرخانه‌ها آغاز شده و امروزه به صورت شهري سياحتي كانون توجه جهانگردان و ايرانگردان بشمار ميرود

  .
  سرعین شهری کوچک در 25 کیلومتری جنوب اردبیل است. این شهر به علت چشمه های آبگرم فراوان شهرت دارد ونه تنها یکی از مناطق گردشگری در استان اردبیل است.بلکه یکی از قطبهای مهم توریستی و گردشگری کشور بشمار می رود
  شهر سرعین در 04/48 درجه طول شرقی و 09/38 درجه عرض شمالی با مساحتی بیش از 1280000 متر مربع در 28 کیلومتری غرب شهر اردبیل قرار دارد. ارتفاع متوسط شهر از سطح دریا 1650 متر می باشد.


  جاذبه های سرعین
  روستای بیله دره یا ویلا دره ( چشمه آب گازدار )
  این روستا در 3 کیلومتری شمال شهر سرعین در دره ای سرسبز و خوش آب و هوا واقع شده است و دارای چشمه آب سرد معدنی ( آب گاز دار ) که به طور طبیعی دارای گاز بوده و قابل شرب و استحمام است. در اطراف این چشمه رسوب های آبرفتی حاصل از تخریب و تجزیه سنگ های آذرین و سخت منطقه فراگرفته است. آب چشمه بیله دره از دسته آبهای بیکربناته کلسیک سرد با PH اسیدی و رسوبات خشک اندک است. آب این چشمه شبیه به آب چشمه کاشا-اویان فرانسه است که خواص درمانی آن به قرار زیر است: درمان بیماری های کلیه :پایین بودن میزان املاح موجود در آب باعث قدرت دفع بیشتر مواد زائد بدن است،مصرف این آب باعث افزایش ادرار و دفع مواد گوناگون از راه دستگاه ادراری می شود. دستگاه تغذیه و کبد:جذب این آب در دستگاه گوارش زیاد است و حرکات دودی روده ها را کم می کند، مصرف این نوع آب ها به مقدار کم صفراآور است ودر دوره درمان باعث کاهش بیلی روبین و دیگر املاح صفراوی خون می شود. بافت ها:این آب باعث تورم آرام بافت ها میشود و اثر داخلی آن موجب تعویض آب درون سلولی و در نتیجه دفع مواد سمی است. مجاری ادرار: این آب ها باعث افزایش انقباض های مجاری ادرار می شود
  آبشار گور گور ( گر گر )
  این آبشار سرچشمه آب معدنی واتا بوده و در حدود 12 متر ارتفاع و 200 متر مربع محوطه گردشگاهی دارد و در دامنه شمالی کوه سبلان در دره الوارس یا قزل گل لر واقع شده است. دسترسی به آن تا دامنه های کوه با ماشین و بقیه با پای پیاده امکان پذیر است. این آبشار در یکی از زیباترین نقاط طبیعی استان یعنی کوه سبلان قرار دارد و همراه با دیگر عناصرزیبا و بدیع طبیعی مانند یخچال های دائمی ، چشمه های آب گرم و آب معدنی متعدد، فضایی مناسب و دلپذیر برای علاقه مندان زیبایی های طبیعت به وجود آورده است. آب و هوای ییلاقی مفرح و با صفا و قله های متعدد و ارتفاعات زیبا با پوشش گیاهی مصفا هر ساله هزاران نفر از کوهنوردان و مشتاقان طبیعت سبلان را به خود جذب می کند
  آبگرم ها
  سرعین دارای دهها چشمه آب گرم معدنی می باشد که از کوه سبلان سرچشمه می گیرند.در کنار این آبهای گرم و معدنی وجودمراکز اقامتی و رفاهی در سطح استانداردهای جهانی اعم از هتل و هتل آپارتمان که طی سالهای اخیر با سرمایه گذاری هنگفت ساکنان بومی سرعین ایجاد و بهره برداری شده اندتحسین برانگیز است  هتل آپارتمان دریا با قرار گرفتن در مرکزی ترین نقطه شهر ،امکان دسترسی سریع و آسان به تمام آبگرم ها و نیز دیگر مراکز تجاری شهر را فراهم می سازد و اولین هتل مجهز به اینترنت پر سرعت ADSL و همچنین کافی نت و گیم نت داخل هتل میباشد.

  شهرستان سرعین با طبيعت زيبا و سرسبزي خاص دشت و دمنش با قرار گرفتن بعضي روستاهاي ييلاقي و خوش آب و هوا در دره هاي با صفا و کوهپايه هاي:بیله درق ،دربند ورگه سران، الوارس، از مراکز عمده جذب توريست مي باشد. در محدوده شهر سرعین، چشمه های متعدد آبگرم (فضا های سرسبز ، مراتع و چشمه ساران متعدد و پر از آب گرم و سرد واقع در آن) به عنوان منابع تفرجگاهي و گردشگري، جايگاه ارزنده اي را دارند. موقعيت خاص و برخورداري شهرستان سرعین از مواهب طبيعي، و توان بالقوه توريستي، اين خطه از سرزمين ميهن اسلامي را به صورت يکي از اعجاب آورترين موقعيتهاي زيست محيطي درآورده است که در شمال غربی کشور عزيزمان بي نظير است، و براي شهرهاي همجوار خود، محوريت جذب گردشگري دارد  روستاي ييلاقي و باصفاي بيله درق از توابع دهستان آبگرم در موقعيت جغرافيائي 03/48 درجه طول جغرافيائي و 11/38 درجه عرض جغرافيايي در ارتفاع 1820 متر از سطح دريا در کف و دامنه هاي تپه هاي شمال و جنوب دهکده و در فاصله 3 کيلومتري شمال سرعين قرار گرفته است
  دره اي که دهکده در آن قرار گرفته است، حدود 200 متر پهنا و عمق آن تقريباً 100 متر از محلي که دره از جنوب به شمال پائين رفته مجدداً بالا آمده و چشمه هاي آب معدني در دامنه شمالي دره رو به جنوب و همچنين کف دره واقع شده است. اين دهکده ييلاقي با آب و هواي مطبوع و دلپذير از جاذبه های توريستي منطقه سرعين مي باشد که به سبب برخورداري از مواهب طبيعي مانند آبهاي معدني جهت استعمال داخلي و خارجي، دره اي زيبا با درختان و چمنزارهاي پر از گل و گياه، کندوهاي عسل که در چمنزارها گسترانيده شده است، جلوه و جذابيت خاصي به اين دهکده بخشيده است.
  وجود محل هاي اقامتي، کافه ها و رستورانهائي با تخت ها و ميز و صندلي هاي چيده شده در زير برگهاي درختان بصورت چتري بزرگ و سايه باني طبيعي باعث استقبال گردشگران از جاذبه هاي اين روستا مي شود.
  از جاذبه هاي طبيعي اين دهکده مي توان به وجود آبشارهائي در طول مسير رودخانه بيله درق که يکي از آنها در همان محدوده انتهائي قسمت پايين و منتهي اليه رسيدن دامنه ارتفاعات به هم در داخل روستا قرار گرفته است و چمنزارهاي اطراف ان امکان استراحت و بازديد از اين آبشار طبيعي را براي بازديد کنندگان فراهم کرده است، اما آبشار ديگري که حاصل آب زلال و گواراي اين رودخانه مي باشد. آبشاري ديدني در حدود 300 متر پائين تر از آبشار اولي که جريان يافتن آب در داخل چمنزاري زيبا و برخورد آب با سنگها و نهايتاً سرازير شدن آب به ارتفاعي پست تر موجب شده که اکثر علاقه مندان به استفاده از مظاهر طبيعي در کنار آن استراحت کرده و خستگي ناشي از پياده روي و گردش را از تن بزدايند.
  اين روستا همچنين داراي غارهاي بزرگ و کوچک در دل کوهها و صخره ها هست که هر کدام از آنها داراي جاذبه هاي خاص مي باشد، از ميان اين غارها، غاري با دهانه بزرگ و عريض که از فراز تپه بيله درق نمايان مي باشد، مکاني طبيعي و مناسب جهت استراحت گردشگران است. همچنين چندين غار کوچک در امتداد رودخانه بيله درق در دل صخره ها و همچنين غاري بزرگ در ادامه مسير دره که چشمه اي از داخل آن جاري است.
  در مجموع، آب و هواي خنک، اماکن اقامتي، تفريحي، رستورانهاي پذيرائي، آبمعدني ها، نوع بافت منازل مسکوني، وجود پارکينگ ها، انواع رستني ها و جانوران چهره کاملاً باصفا و ييلاقي به اين دهکده داده است.
  موقعیت جغرافیایی و محیطی
  شهر سرعین در 5/48 درجه طول شرقی و 5/38 درجه عرض شمالی با مساحتی درحدود 400 هکتار، در 25 کیلومتری غرب شهر اردبیل قرار دارد. ارتفاع متوسط شهر از سطح دریا 1650 متر می باشد. قسمت عمده شهر در دره ای کاسه مانند که از شیب های ملایم دامنه های ارتفاعات سبلان بوجود آمده قرار گرفته است. این شیب ها در بخش غربی ملایم و در بخش شرقی همانند دره ای در جهت جنوب شرقی باز می گردد و اختلاف بالاترین نقطه آن با پائین ترین نقطه 60 متر می باشد.
  وجود آثار و معماریهای صخره ای و آثار باستانی در شهر و حومه آن حاکی از اهمیت این منطقه در طول ادوار گذشته است.
  رودهای مهم آن علی درویش، بیله دره، اردی موسی چایی، ساری دره می باشد.

  وضعیت اقلیمی
  آب و هوای شهر سرعین مانند اردبیل در زمستان سرد و در بقیه فصول سال معتدل، خنک و مطبوع می باشد. آب و هوای دلپذیر و معتدل اولین جاذبه ای است که قبل و بعد از ورود به شهر و منطقه ، گردشگران از آن بهره مند می شوند و از عمده ترین دلایل روی آوردن گردشگران زیاد به این منطقه می باشد.

  جمعیت و جوامع
  جمعیت شهر سرعین طبق آمار رسمی سال 1375، 3583 نفر است.

  تقسیمات اداری، سیاسی و امکانات شهر سرعین
  سرعین یکی از شهرهای تابعۀ شهرستان اردبیل می باشد که از غرب به شهرستان نیر، از جنوب به بستر رودخانه بالقلو، از شرق به اردبیل و شمال به ارتفاعات و قله سبلان محدود است.
  براساس سرشماری عمومی نفوس و مسکن سال 1375، سرعین دارای دو دهستان به نامهای آبگرم و سبلان می باشد:
  دهستان آبگرم :
  دهستان آبگرم با مساحتی در حدود 1/261 کیلومتر مربع (شهر سرعین نیز در محدودۀ این دهستان میباشد) و دارای 15 روستای دارای سکنه با جمعیتی حدود 8999 نفر می باشد. (بدون احتساب جمعیت شهر سرعین). روستاهای دارای سکنه این دهستان عبارتند از : آق قلعه، ویند کلخوران، کلخوران ویند، ورنیاب، کنزق، بیله درق، کرده ده، لاطران، گارز، اسب مرز، علیداش، اوجور، ورگه سران، شایق و آلوارس که مرکز دهستان روستای ورنیاب می باشد.
  از مجموع روستاهای ذکر شده به غیر از روستاهای کرده ده، لاطران، اوجور که دارای راه خاکی می باشند، بقیه روستاها از جاده مناسب آسفالت بهره مند می باشند. همه روستاهای این بخش از امکانات برق، مرکز بهره برداری تلفن برخوردارند و روستاهای دارای آب شرب بهداشتی عبارتند از : آق قلعه، ویند کلخوران، گنزق، بیله درق

  دهستان سبلان:
  دهستان سبلان دارای 11 روستای مسکونی با 254 کیلومتر مربع و جمعیت 6739 نفر به مرکزیت روستای اردی موسی می باشد. روستاهای تابعه آن عبارتند از : آلوچه سبلان، بنمار، سئین، ارجستان، آتشگاه (آغ مام)، اردی موسی، درآباد و شمس آباد ، سامانلو، تازه کند سبلان و کلور. همه این روستاها از راه ارتباطی مناسب، آسفالت و آب لوله کشی شده ( به جزء روستای درآباد) برق، مرکز بهره برداری تلفن بهره مند می باشند.

  تاریخچه سرعین
  سرعین در فرهنگ لغت فارسی به معنی سرچشمه می باشد. در ادوار گذشته از این منطقه به نامهای ساری قیه، سارقین، سرائین، سرقین یاد شده است.
  سرعین و مناطق حوالی آن به سبب موقعیت جغرافیائی و ویژگیهای طبیعی و اقلیمی آن همواره مورد توجه انسانها و حکام ادوار گذشته بوده است. تاریخ این منطقه جدا از تاریخ آذربایجان به خصوص اردبیل نمی باشد. باتوجه به نامیده شدن قسمتی از آذربایجان به خصوص شرق آن به نام زیکرتو (سنگ کن) و ساگارتی (ساکنان سرزمین غارهای سنگی) در دورۀ مادها و هخامنشی در هزارۀ اول قبل از میلاد باتوجه به انبوه دهکده ها و معابد و منازل زیرزمینی کنده شده در دل صخره ها و تپه های باقیمانده از آن دوران بیانگر این است که این منطقه بخش وسیعی از سرزمین زیکرتو یا ساگارتی اشاره شده در سنگ نوشته و کتیبه های دوران هخامنشی و آثار مورخین میباشد.
  در دورۀ ساسانیان نیز آذربایجان دو کرسی به نام اردبیل و گنزق داشته است. مردمان آن زمان براساس اعتقادات خود معابد و آتشکده هایی در مناطق مورد توجه خود می ساختند. معابد آناهیتا و آتشکده آذرفریق باقیمانده از آن دوران ، نشان دهنده اهمیت این منطقه در نزد آنها می باشد. بطوریکه معبد آناهیتا سالیان سال محل عبادت و ریاضت مغ ها و موبدان زرتشتی بوده است و این معبد و حوالی آن به نام ساری قیه ییلاق و آسایشگاه تایستانی حکام ساسانی بوده است. بعد از هجوم اعراب به آذربایجان و سقوط امپراطوری ساسانی، ساری قیه و اهمیت معابد و آتشکده های آن رفته رفته در اذهان مردم کم رنگ تر شده، هرچند مقاومتهایی از طرف مردم حوالی سبلان در مقابل اعراب صورت گرفته که یکی از آنها بابک خرمدین که در طول 22 سال مبارزه با اعراب قسمتهای زیادی از آذربایجان بخصوص حوالی سبلان را از تعرض اعراب مصون نگاه داشت. بقایای آثار مربوط به دوره های سلجوقی، ایلخانی، قراقویونلوها و آق قویونلوها نشانه هایی از آن حکومتها براین سرزمین می باشد. اما سرعین و حوالی آن از مناطق موردتوجه خاندان صفوی بوده است. احداث بناها و آرامگاهی بر روی قبور امامزاده ها و چله خانه گنزق، اراضی وقفی روستاهای گنزق و ویندکلخوران نشان از اهمیت این منطقه در نزد آن خاندان بوده است.
  در تاریخ معجم البلدان نیز از اطراف اردبیل و سبلان از آبگرمها گرفته تا دره ای به نام ساری دره در شمال ساری قیه (سرعین کنونی) یادشده است. در دوره ای از تاریخ ساری قیه و معبد آن به دلیل قرار گرفتن در مسیر جاده ابریشم (ایپک یولی) مورد استفاده سارقین و راهزنان جهت اختفاء و انبار مواد غذائی و غنائم مورد استفاده قرار می گرفته است تا اینکه این دسته، به دست افراد نادرشاه گرفتار شده و از بین برده می شوند. بعد از آن سرعین توسط چهار طایفه، جعفرلو، اسدلو، حاج بابالو و نصیرلو، جهت سکونت و کشاورزی مورد استفاده قرار می گیرد. در این دوره "سارقین" به " سرقین" تغییر نام یافته و به همین اسم در اسناد و مدارک و منابع از آن یاد شده است. تا نیم قرن اخیر سرقین (سرعین) به صورت دهی از توابع روستای اردی موسی بوده است. بعد از دهۀ دوم تاریخ معاصر به خاطر وجود آبگرمهای معدنی مورد توجه قرار گرفته و نام سرقین به سرعین تبدیل می شود. در این دوره سرعین بصورت دهی توسط کدخدا که برطبق استشهاد محلی و با نظارت ژاندارمری انتخاب شده و به تائید فرمانداری اردبیل می رسد، اداره می شده است.
  شروع حیاط شهری سرعین از اواخر دهۀ چهل با انتخاب شهردار و احداث خیابانها و مسافرخانه ها آغاز شده و امروزه به صورت شهری سیاحتی، کانون توجه گردشگران داخلی و خارجی قرار گرفته شده است.
  این شهر از دیرباز به خاطر داشتن آب و هوای بی نظیر و آبهای معدنی خود شهره خاص و عام بوده به گونه ای که گردشگران در سده های گذشته در کتابهای خود به توصیف آن پرداخته اند و در میان توده مردم بدلیل اعتقاد به شفابخش بودن آبهای آن مورد اقبال بوده، به گونه ای که هرسال میلیونها نفر از داخل و خارج کشور در این منطقه زیبای ایران که در دامنه سبلان، عروس کوههای ایران، واقع گردیده به سرعین مسافرت می کنند و از مواهب آن بهره مند می شوند. از گذشته های نه چندان دور توسعۀ سرعین به عنوان یکی از قطبهای گردشگری ایران، مورد توجه بوده و در سالهای اخیر باتوجه به حجم سرمایه گذاری های فوق العاده چهره شهر کاملاً دگرگون شده و با احداث هتلهای بسیار زیبا و ایجاد اقامتگاهها، مراکز تفریحی و ایجاد پیست اسکی آلوارس، سرعین مدرن شکل گرفته است. سرعین اکنون با شتاب شگفت انگیز درحال توسعه است و در کلان کشوری به عنوان منطقه ویژۀ گردشگری مطرح بوده و باتوجه به تمایل وافر سرمایه گذاران داخلی و خارجی درسرعین شاهد ظهور شهری حیرت انگیز در دامنه سرسبز سبلان خواهیم بود.
  اشتیاق بیش از پیش مسافران داخلی و خارجی به این شهر توریستی، مسئولین شهر، استان و حتی کشور را برآن داشته تا برای آینده سرعین فکری اساسی بکنند و این امر در آینده نه چندان دور ظهور شهر مدرن توریستی سرعین را نوید می دهد.
  همۀ مسئولان ذیربط در تلاشند تا در آینده شهری به مراتب زیباتر بسازند تا بتوانند رضایت خاطر مسافران و میهمانان خود را بیش از پیش فراهم نمایند.

  آثار تاریخی و جاذبه های گردشگری سرعین
  1- مجتمع آبدرمانی سبلان و بزرگترین آبدرمانی خاورمیانه، با امکانات استخرهای متعدد و بزرگ سرپوشیده، حوضچه های آبگرم تحت فشار (جکوزی)، سونای خشک و بخار، دوشها و وان های انفرادی متعدد ، رستوران، خدمات پزشکی و درمانی مجزا برای آقایان و بانوان، پارکینگ اختصاصی و سایر امکانات موردنیاز منطبق با آخرین استانداردهای جهانی آبدرمانی های دنیا (داخل شهر)
  2- مجتمع آبدرمانی بش باجیلار با استخر سرپوشیده بزرگ، سونای خشک و بخار، آبگرم تحت فشار (جکوزی)، دوشهای انفرادی، خدمات پزشکی و درمانی، پارکینگ در داخل شهر
  3- آبگرم معدنی گاومیش گلی (پرآبترین و بزرگترین آب معدنی ایران) و آبگرمهای معدنی قره سو، ساری سو، اعصاب سوئی، پهنلو، قهوه سوئی، ژنرال، یئل سوئی، گوز سوئی در داخل شهر
  4- تپه باستانی آناهیتا (داخل شهر)
  5- امامزاده سیدابوالقاسم (قره داش) داخل شهر
  6- دهکده صخره ای گنزق و امامزاده سیدصادق در روستای گنزق 3 کیلومتری شرق شهر سرعین
  7- دهکده صخره ای و کمپینگ جنگلی روستای ویند کلخوران در فاصله 5 کیلومتری جنوب شهر
  8- آبمعدنی گوزسوئی، ویرانه آتشکده آذرفریق و آرامگاه امامزاده سیدعبدالله در روستای آتشگاه 5 کیلومتری شمال شهر
  9- روستای ییلاقی بیله دره با آب معدنی های سرد بیله دره گلعلی، اسد، آبشارها و اماکن پذیرائی و اقامتی در 3 کیلومتری شمال سرعین
  10-پیست اسکی آلوارس با 1200 متر خط تله سی ایژ و سایر امکانات موردنیاز در ارتفاع 3200 متر ارتفاعات پائین سبلان با فاصله 20 کیلومتری از سرعین و آبشار زیبای گورگور در مسیر فرعی منشعب از جاده دسترسی به پیست اسکی آلوارس به فاصله 15 کیلومتر

  طرحها و پروژه های گردشگری شهر سرعین
  1- پروژۀ مجتمع تفریحی، توریستی و آبدرمانی ایرانیان
  2- پروژۀ مجتمع اقامتی و سلامتی آلوارس
  3- پروژۀ مجتمع تفریحی، توریستی و آبدرمانی شرکت طبیعت سبز پارس
  4- طرح احداث مجموعه سرویس بهداشتی (جنب پارک 12 هکتاری و جاده سلامت)
  5- احداث هتل و هتل آپارتمان
  6- تجهیز و تکمیل پارک شادی سرعین در زمینی به مساحت 7/2 هکتار
  7- طرح جامع ویژه گردشگری شهر سرعین
  [برای مشاهده لینک ها شما باید عضو سایت باشید برای عضویت در سایت بر روی اینجا کلیک بکنید]
  درتصاويرحكاكىشده برسنگهاي تخت جمشيد،هيچكس عصبانىنيست،هيچكس سواربراسب نيست.هيچكس رادرحال تعظيم نميبينى
  هيچوقت برده دارى درايران مرسوم نبود.
  دربين اين صدها پيكر تراشيده شده،حتى يك تصويربرهنه وجود ندارد.
  اين آداب اصيلمان است:نجابت،قدرت،احترام،مهر اني،خوشرويى
  يادمان بماندچه بوديم وچه شديم!
  دوست عزیزلطفا برای تشکرازدکمه سپاس استفاده کن

 2. 2 کاربر از پست مفید sheyda سپاس کرده اند .


اطلاعات موضوع

کاربرانی که در حال مشاهده این موضوع هستند

در حال حاضر 1 کاربر در حال مشاهده این موضوع است. (0 کاربران و 1 مهمان ها)

موضوعات مشابه

 1. زیباترین مقاصد توریستی آسیا عکس
  توسط saman68 در انجمن مجموعه عکسهای طبیعت و حیوانات
  پاسخ ها: 0
  آخرين نوشته: 09-13-2010, 07:34 AM
 2. شهر توریستی تبریز
  توسط sheyda در انجمن ايران گردي
  پاسخ ها: 0
  آخرين نوشته: 09-05-2010, 10:20 AM

کاربران تگ شده

کاربران مشاهده کننده موضوع : 0

There are no members to list at the moment.

کلمات کلیدی این موضوع

مجوز های ارسال و ویرایش

 • شما نمیتوانید موضوع جدیدی ارسال کنید
 • شما امکان ارسال پاسخ را ندارید
 • شما نمیتوانید فایل پیوست کنید.
 • شما نمیتوانید پست های خود را ویرایش کنید
 •